FRIDAY 1

TEATRINO GIULLARE /
DAVIDE CARNEVALI
Menelao
(1 h 30′)
Bologna – Arena del Sole
h 19.30

SERGIO BLANCO
El Bramido de Düsseldorf
(1 h 40’)
Modena – Teatro Storchi
h 21.00

 

KORNEL MUNDRUCZO /
PROTON THEATRE
Imitation of Life
(1 h 40′)
Bologna – Arena del Sole
h 21.30

SATURDAY 2

DAVIDE CARNEVALI
Aristotele invita Velázque
z… (1 h 15’)
Bologna
place and time to be defined

 

THE WILD DONKEYS
A Bergman Affair
(1 h 30’)
Modena – Teatro delle Passioni
h 19.00

 

KORNEL MUNDRUCZO /
PROTON THEATRE
Imitation of Life
(1 h 40′)
Bologna – Arena del Sole
h 19.30

SERGIO BLANCO
El Bramido de Düsseldorf
(1 h 40’)
Modena – Teatro Storchi
h 21.30

 

TEATRINO GIULLARE /
DAVIDE CARNEVALI
Menelao
(1 h 30′)
Bologna – Arena del Sole
h 21.30

SUNDAY 3

YEUNG FAI
The puppet-show man
(50’)
Castelfranco E., Teatro Dadà
h 15.00 and h 18.00

 

TEATRINO GIULLARE /
DAVIDE CARNEVALI
Menelao
(1 h 30′)
Bologna – Arena del Sole
h 16.00

THE WILD DONKEYS
A Bergman Affair
(1 h 30’)
Modena – Teatro delle Passioni
h 17.00

 

GABRIEL CALDERON
Ex que revienten los actores
(1 h 20′)
Cesena – Teatro Bonci
h 21.00

 

MONDAY 4

DAVIDE CARNEVALI
Aristotele invita Velázque
z… (1 h 15’)
Cesena
place and time to be defined

 

GABRIEL CALDERON
Ex que revienten los actores
(1 h 20′)
Cesena – Teatro Bonci
h. 21.00

 

TUESDAY 5

DAVIDE CARNEVALI
Aristotele invita Velázquez… 
(1 h 15’)
Modena – Istituto “G. Guarini”
h. 9.00

WEDNESDAY 6

EL ARCE
Casa Calabaza
(1 h)
Modena – Teatro delle Passioni
h 19.00

 

MARCO D’AGOSTIN
First Love
(1 h)
Bologna – DAMSLab
h 19.30

 

TEATRO DELLE ALBE
fedeli d’Amore
(1 h)
Carpi – Teatro Comunale
h 21.00

 

SIMONA BERTOZZI
Joie de vivre
(1 h)
Bologna – Arena del Sole
h 21.00

 

THURSDAY 7

EL ARCE
Casa Calabaza
(1 h)
Modena – Teatro delle Passioni
h 19.30

 

BERLIN
True Copy
(1 h 30′)
Vignola – Teatro Fabbri
h 21.00

 

AMY LEON
in concert
 (1 h)
Bologna – MAST.Auditorium
h 21.00

 

FRIDAY 8

GIORGINA PI / BLUEMOTION
Wasted
(1 h 30′)
Bologna – MAST.Auditorium
h 20.30

 

BERLIN
True Copy
(1 h 30′)
Vignola – Teatro Fabbri
h 21.00

 

KEPLER-452
Perdere le cose
(2 h)
Bologna – Arena del Sole
h 22.30

 

SATURDAY 9

DAVIDE CARNEVALI
Aristotele invita Velázque
z… (1 h 15’)
Modena
place and time to be defined

 

KEPLER-452
Perdere le cose
(2 h)
Bologna – Arena del Sole
h 19.00

 

COMPAGNIA SCIMONE SFRAMELI
Sei
(1 h 10’)
Castelfranco E., Teatro Dadà
h 19.00

 

DIMITRIS KOURTAKIS
Failing to Levitate in My Studio
(1 h 10’)
Modena – Teatro Storchi
h 21.00

 

FALK RICHTER
I am Europe
(2 h)

Bologna – Arena del Sole
h 21.30

 

VIOLET LOUISE / AGLAIA PAPPA
Strange Tales
(1 h 15′)
Modena – Teatro delle Passioni
h 22.30

 

SUNDAY 10

FALK RICHTER
I am Europe
(2 h)
Bologna – Arena del Sole
h 15.30

 

FANNY & ALEXANDER
Se questo è Levi
(2 h 30′)
Carpi – Palazzo Foresti
h 16.00

COMPAGNIA SCIMONE SFRAMELI
Sei
(1 h 10’)
Castelfranco E., Teatro Dadà
h 16.00

 

KEPLER-452
Perdere le cose
(2 h)
Bologna – Arena del Sole
h 18.00

 

DIMITRIS KOURTAKIS
Failing to Levitate in My Studio
(1 h 10’)
Modena – Teatro Storchi
h 19.30

 

VIOLET LOUISE / AGLAIA PAPPA
Strange Tales
(1 h 15′)
Modena – Teatro delle Passioni
h 21.30